Co to jest wszawica?

Wszawica 

(łac. pediculosis) to schorzenie wywołane przez obecność na ciele człowieka pasożyta, jakim jest wesz głowowa (Pediculus capitis). Pasożyty te umieszczają się na owłosionej części skóry i żywią się krwią człowieka. W miejscu ugryzienia tworzy się odczyn zapalny skóry, powodujący uczucie silnego swędzenia, a w konsekwencji drapanie się. Dorosłe wszy mogą mieć wielkość do 2-3 mm i są barwy biało-brązowej.

Głównym i alarmującym

 objawem wszawicy jest właśnie świąd. Jeśli dziecko cały czas drapie się, warto w ramach profilaktyki wszawicy dokładnie obejrzeć jego włosy i skórę głowy. Najlepszą metodą jest robienie przedziałków palcami i przeczesywanie włosów co 1-2 cm. Wszy skupiają się zwykle za uszami oraz z tyłu głowy, więc najlepiej rozpocząć kontrolę od tych miejsc. Więcej szczegółów dotyczących wszawicy w folderze informacyjnym dostępnym w „plikach do pobrania”.

Pliki do pobrania

Wszy folder.pdf (3.40 MB)

About Author